Szyciewdomu.pl - sklep z maszynami do szycia!

Czym jest ścieg łańcuszkowy?

Słyszałeś o ściegu łańcuszkowym i zastanawiasz się, czym on właściwie jest? Pragniesz się dowiedzieć, jak go zrobić, do czego można go wykorzystać i jakie są jego najważniejsze zalety? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim kompendium wiedzy na ten temat. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim wskazówki staną się dla Ciebie inspiracją i posłużą Ci do rozwijania pasji hafciarskiej oraz tworzenia efektownych prac, które będą dla Ciebie powodem do uzasadnionej dumy.

Wszechstronny ścieg łańcuszkowy

Co wyróżnia ten sposób haftowania? Przede wszystkim uniwersalność oraz prostota wykonania. Te dwie cechy powodują, że ścieg łańcuszkowy należy do ścisłej czołówki najchętniej stosowanych metod hafciarskich. Poleca się go zarówno początkującym, jak i doświadczonym twórcom. Co więcej, mimo iż jest on znany od bardzo dawna (stosowały go już nasze babcie), obecnie wraca w nowej odsłonie i staje się ciekawym sposobem tworzenia modnych, oryginalnych prac.

Warto również pamiętać, że ścieg łańcuszkowy można wykorzystać na różne sposoby, otrzymując za każdym razem trochę inny efekt. Doskonale nadaje się on do wykonywania takich elementów, jak:

 • konturowanie,
 • pisanie haftem ręcznym,
 • tworzenie obramowań,
 • wypełnianie wzorów.

Oczywiście, to tylko przykłady. Mnogość zastosowań oraz szerokie możliwości modyfikacji ściegu łańcuszkowego powodują, że można traktować go, jako podstawowy element wielu różnorodnych projektów. Innymi słowy – jeśli poświęcisz chwilę czasu na to, żeby się go nauczyć, będziesz mógł wykonywać różne dzieła, ciesząc się szybkimi i spektakularnymi efektami swojej pracy. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat jego właściwości, sposobów wykonywania oraz możliwości, jakie oferuje.

Rodzaje ściegu łańcuszkowego

Wiesz już, że może on występować w wielu wariantach. Należy jednak pamiętać, że można je podzielić na dwie główne odmiany, różniące się nieco wyglądem oraz zastosowaniami. Są to:

 • klasyczny ścieg łańcuszkowy – zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, przypomina on swoim kształtem połączone ze sobą oczka, układające się w linie o różnych kształtach,
 • odłączony ścieg łańcuszkowy – wykonuje się go przy użyciu tej samej techniki, jednak w tym przypadku poszczególne „ogniwa” występują oddzielnie. Ten sposób haftowania najczęściej wykorzystywany jest do robienia ściegu leniwego stokrotka, a także do wykonywania takich elementów jak liście winorośle lub płatki kwiatów.

Możliwości ściegu łańcuszkowego

Do niewątpliwych zalet tego rodzaju ściegu należy fakt, że doskonale nadaje się on nie tylko do tworzenia typowych prac hafciarskich. Z powodzeniem można stosować go w zupełnie innym charakterze – na przykład w zastępstwie tradycyjnego stębnowania. Wykończenie szycia i opracowanie brzegów tkaniny za pomocą ściegu łańcuszkowego nada ubraniom szlachetnego i nietuzinkowego wyglądu, a zarazem będzie miało znaczenie praktyczne – zabezpieczy bowiem materiał równie skutecznie, jak klasyczny szew owerlokowy wykonany na maszynie do szycia.

Na tym jednak nie kończą się zalety tej metody haftowania. Można ją wykorzystać w zastępstwie ściegu do biegania lub dzielonego. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, łatwo nadasz swoim projektom głębi oraz interesującej faktury. Pamiętaj też, że w hafciarstwie nie ma sztywnych reguł – jeżeli masz ochotę na przetestowanie możliwości ściegu łańcuszkowego i wykorzystanie go w jakimś nietypowym miejscu lub roli, nie wahaj się – po prostu spróbuj. Jego prostota oraz opcje modyfikacji pozwalają na swobodne eksperymentowanie z tkaniną.

Jak zrobić ścieg łańcuszkowy?

Wykonanie tego rodzaju haftu jest stosunkowo proste, dlatego jesteśmy pewni, że postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, z łatwością go opanujesz, a po niedługim czasie nabierzesz biegłości i swobody w jego realizowaniu. Ogromną zaletą ściegu łańcuszkowego jest fakt, że z jego zastosowaniem wzór powstaje bardzo szybko. Sprawia to, że jest to doskonała metoda haftowania dla początkujących, jakim może brakować cierpliwości do tworzenia skomplikowanych dzieł i którzy pragną jak najprędzej móc pochwalić się efektami swojej pracy. Poniżej znajdziesz instrukcję, która objaśnia, jak krok po kroku zrobić ścieg łańcuszkowy.

 1. Umieść i naciągnij tkaninę w obręczy.
 2. Wciągnij igłę z nawleczoną nicią od spodniej strony materiału.
 3. Wbij igłę w niedalekiej odległości od miejsca, w którym wychodzi ona z tkaniny. Pamiętaj, że nie chodzi o to, by trafić dokładnie w to samo miejsce, ale tuż obok.
 4. Kiedy czubek igły znajduje się po spodniej stronie materiału, ponownie skieruj go ku górze w taki sposób, by znów przebić materiał, tym razem od dołu.
 5. Przewlecz nitkę pod wystającą igłą, aby stworzyć pierwsze oczko.
 6. Pociągnij, zakańczając w ten sposób ogniwo. Powtórz czynności, tworząc łańcuszek.
 7. Kiedy dojdziesz do końca zamierzonej linii, przeprowadź pętlę nad ostatnim ogniwem i przeciągnij nić przez materiał, wykańczając w ten sposób tę część ściegu.

Jak modyfikować ścieg łańcuszkowy?

Opisane powyżej kroki da się wykonywać na różne sposoby, otrzymując za każdym razem zupełnie inny rezultat. Dzięki temu możliwe jest realizowanie dzieł o zróżnicowanej strukturze i dużym stopniu skomplikowania przy zastosowaniu stosunkowo prostych środków. Zmieniając kolory nici hafciarskich oraz kształt poszczególnych oczek, możesz osiągnąć niezwykle ciekawe efekty. Poniżej znajdziesz przykłady dwóch najprostszych modyfikacji, jakie warto wypróbować:

 • mocno wydłużone pętelki – smukłe, podłużne oczka takiego łańcuszka mogą posłużyć do wykonywania wielu elementów roślinnych jak łodyżki czy liście. Tego rodzaju ozdoby świetnie nadają się też do tworzenia autorskich, nowoczesnych kompozycji,
 • zwarte, okrągłe oczka o jednolitej strukturze doskonale sprawdzają się podczas haftowania wszelkich zakrzywionych linii oraz przy tworzeniu bardziej skomplikowanych wzorów lub liter. Pamiętaj, że im krótsze i bliżej siebie położone będą poszczególne pętelki, tym wyraźniejsza i gładsza będzie „kreska”, jaką z ich użyciem wykreujesz.

Ścieg łańcuszkowy na łatach

Ta metoda prowadzenia nici doskonale spisuje się w charakterze tworzenia wypełnień na łatach. Jest to stary, sprawdzony sposób dawnych hafciarek, który obecnie przeżywa ponowny renesans. Dzięki temu, że ścieg łańcuszkowy nadaje się do realizowania płaskich form o dużej powierzchni, możesz stworzyć z jego pomocą bardzo ciekawe projekty. Doskonałym przykładem są efektowne, spersonalizowane wypełnienia o okrągłym kształcie, które nadają się do zdobienia ubrań, poduszek, torebek, bieżników itp.

W jaki sposób stworzyć takie łatki? Jest to bardzo proste. Wystarczy, że robiąc szef łańcuszkowy zgodnie z zamieszczoną wyżej instrukcją, będziesz poruszać się po spirali, pilnując, by tworzyć kolejne warstwy haftu blisko siebie. Pamiętaj też, że w obrębie każdego wypełnienia możesz przemieszczać się w prawo bądź w lewo. Wówczas światło padające na ukończoną już pracę będzie się odbijać w nieco inny sposób, co pozwoli Ci otrzymać interesujące efekty wizualne.

Ścieg łańcuszkowy? Nic prostszego!

Stworzenie tego rodzaju haftu jest naprawdę proste i mało wymagające. Wszechstronność oraz szerokie możliwości modyfikacji ściegu łańcuszkowego powodują, że po jego opanowaniu możesz realizować bardzo różnorodne prace.

Rzecz jasna, w hafciarstwie, podobnie jak w każdej innej dziedzinie prac ręcznych, ogromne znaczenie ma odpowiednio wysoka jakość materiałów – w tym przypadku najważniejszą rolę odgrywają oczywiście nici. Pamiętaj, że nawet bardzo zdolny twórca, dysponujący dużym doświadczeniem i wyobraźnią przestrzenną, nie będzie w stanie stworzyć udanego i trwałego dzieła z zastosowaniem kiepskich komponentów.

Wykorzystaj mocne nici!

Jeśli pasjonuje Cię haftowanie i szukasz miejsca, gdzie możesz nabyć różnorodne nici doskonałej jakości, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz w nim produkty, które Cię zainspirują i posłużą do stworzenia oryginalnych, efektownych prac. Wierzymy, że dzięki temu będziesz nadal rozwijać swoją pasję i spędzać wolny czas w miły, a przy tym kreatywny sposób.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium