Szyciewdomu.pl - sklep z maszynami do szycia!

Czym jest ścieg owerlokowy?

Zarówno ścieg owerlokowy w wieloczynnościowej maszynie do szycia, jak i owerlok służą do zabezpieczenia krawędzi materiału przed pruciem. Być może właśnie dlatego wiele osób myli te dwa pojęcia. Warto jednak pamiętać, że nie są one tożsame. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na czym polegają różnice pomiędzy nimi, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Ścieg owerlokowy czy owerlok?

Początkujący amatorzy krawiectwa często używają tych dwóch zwrotów wymiennie. Być może wynika to z niewielkiego doświadczenia lub chęci zastosowania pewnego rodzaju skrótu myślowego. Należy jednak mieć na uwadze, że te dwa określenia wcale nie są synonimami. Co takiego je odróżnia?

Przede wszystkim fakt, że każdy z nich powstaje na innym przyrządzie:

 • ścieg owerlokowy wykonywany jest na wielofunkcyjnej maszynie do szycia,
 • owerlok tworzony jest na specjalnym urządzeniu, przeznaczonym tylko do tego celu.

Każda z tych opcji ma swoje zalety, dlatego nie da się powiedzieć, która będzie lepsza lub gorsza w Twoim przypadku. Aby jednak pomóc Ci zrozumieć różnice pomiędzy nimi i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie owerloku, postaramy się wytłumaczyć, na czym polega specyfika tych rozwiązań.

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia

Warto pamiętać, że tego typu urządzenie niejako z definicji przeznaczone jest do okazjonalnego tworzenia różnego rodzaju ściegów. Sprawia to, że zwykła maszyna do szycia, przeznaczona do użytku amatorskiego, może zawierać ciekawe funkcje, na przykład:

 • stebnówkę,
 • dziurkarkę,
 • guzikarkę,
 • hafciarkę,
 • i oczywiście owerlok.

Taka wszechstronność bywa bardzo użyteczna – dzięki niej możesz oszczędzić miejsce, a przede wszystkim pieniądze, jakie należałoby wydać na zakup kilku osobnych urządzeń, przeznaczonych do tworzenia różnych ściegów.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że o ile okazjonalnie wykonany na maszynie owerlok czy inny rodzaj obszycia sprawdza się znakomicie, o tyle na dłuższą metę jej możliwości mogą okazać się niewystarczające i lepiej, a przede wszystkim wygodniej byłoby posiadać osobne urządzenie.

W jaki sposób powstają ściegi owerlokowe?

Metoda ich wykonywania zależy w dużej mierze od charakterystyki maszyny do szycia. Sprawia to, że każdy z nich może wyglądać nieco inaczej. W zależności od specyfiki danego urządzenia ściegi owerlokowe mogą powstawać w dwojaki sposób:

 • poprzez szycie przy samej krawędzi materiału za pomocą tzw. stopki owerlokowej – tę metodę można stosować tylko wtedy, gdy po prawej stronie nie powstaje ścieg prosty,
 • przez szycie w pewnej odległości od brzegu tkaniny (zwykle wystarcza 15 cm), a następnie obcięcie jej nadmiaru – ta metoda przydaje się także podczas łączenia delikatnych lub rozciągliwych materiałów.

Owerlok

Jest to specjalistyczne urządzenie przeznaczone wyłącznie do tworzenia tego typu szwu. Próżno szukać w nim dodatkowych funkcji – jak możliwość przyszywania guzików czy obrębiania dziurek. Taka specjalizacja powoduje jednak, że ściegi robione za pomocą owerloku powstają szybciej i łatwiej, niż przy użyciu zwykłej maszyny do szycia.

Ma to szczególnie duże znaczenie dla początkujących amatorów krawiectwa, dla których opanowanie marszczącego się materiału może stanowić pewne wyzwanie. Warto też pamiętać, że owerlok wyposażony jest w tzw. mechanizm różnicowy. Sprawia on, że za pomocą tego urządzenia można łatwo wykańczać brzegi dzianin oraz tkanin trudnych w transporcie (przesuwaniu pod igłą).

Wady i zalety każdej z opcji

Porównanie owerloku oraz ściegu owerlokowego w maszynie do szycia wykracza daleko poza kwestię ceny czy specjalizacji. Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych elementów, jakimi wyróżniają się obie te opcje. Jesteśmy przekonani, że proste przedstawienie ich pozytywnych oraz negatywnych cech pomoże Ci dowiedzieć się, która z możliwości jest korzystniejsza w Twoim przypadku.

Cechy ściegu owerlokowego

Jest on dostępny w większości modeli maszyn do szycia i dla wielu osób jest zupełnie wystarczający, zwłaszcza jeśli tworzą ubrania amatorsko, na potrzeby własne lub znajomych. Powstaje z dwóch nitek – górnej oraz dolnej. Do największych zalet wykonywania ściegu owerlokowego na tym urządzeniu należą:

 • oszczędność miejsca oraz pieniędzy (omówiona wyżej),
 • łatwe wymienianie kolorów nici,
 • brak konieczności dokupowania dodatkowych szpul,
 • możliwość szycia w głąb tkaniny.

Warto jednak pamiętać, że ścieg owerlokowy ma też pewne wady. Największą z nich jest fakt, iż jest on trudny do sprucia. Jeśli więc popełnisz błąd podczas szycia, będziesz mieć spore problemy z usunięciem nici – należy nawet liczyć się z możliwością powstania dziurek w materiale.

Niektóre wielofunkcyjne maszyny do szycia kiepsko radzą sobie z przesuwaniem cieńszych, łatwych do naciągnięcia tkanin. Powoduje to, że podczas tworzenia ściegu owerlokowego powstają na nich nieestetyczne fale.

Dużą wadą realizowania ściegu owerlokowego na maszynie wielofunkcyjnej jest też powolność szycia – tworząc go, urządzenie wykonuje jeden krok do przodu i dwa w tył, co oznacza, że przeszycie trwa bardzo długo.

Cechy owerloku

Do najbardziej popularnych typów należą urządzenia trzy- i czteronitkowe. Warto też pamiętać, że na owerloku możesz szyć za pomocą muliny lub innych ozdobnych nitek. To jednak dopiero początek zalet tego typu sprzętu. Wśród pozostałych należy wymienić:

 • estetyczny wygląd ściegu,
 • łatwość prucia,
 • obcinanie i obrębianie materiału podczas szycia,
 • szybkość pracy nieporównywalnie większa, niż w zwykłej maszynie wielofunkcyjnej – zwykle owerlok wykonuje o 200 uderzeń na minutę więcej,
 • łatwość szycia materiałów elastycznych dzięki obecności mechanizmu różnicowego, który zapobiega marszczeniu się tkaniny i pozwala unikać powstawania na niej fal.

Niektóre modele owerloków przeznaczonych do użytku domowego wyposażone są w ciekawe funkcje dodatkowe. Najbardziej przydatną z nich jest ścieg rolujący, dzięki któremu można łatwo obrębić krawędzie cienkich materiałów. Nieco mniej istotnym, ale wygodnym elementem jest też pojemnik na ścinki, który przyczynia się do prostoty utrzymania porządku w miejscu pracy.

Jak widzisz, tego typu urządzenia mają sporo zalet i z pewnością ułatwiają szycie. Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione wad. Największą z nich jest stosunkowo wysoka cena – koszt zakupu owerloku to wydatek rzędu co najmniej tysiąca złotych.

Wielofunkcyjna maszyna do szycia czy owerlok – co wybrać?

Jak widzisz, każda z tych opcji ma swoje zalety, dlatego nie da się powiedzieć, że któraś jest lepsza lub gorsza. Oznacza to również, że decyzja o zakupie owerloku lub maszyny ze ściegiem owerlokowym powinna być podejmowana w sposób przemyślany, po dogłębnym przeanalizowaniu kilku kwestii. Oto elementy, jakie należy rozważyć:

 1. Jak często szyjesz? Jeśli jesteś początkującym adeptem krawiectwa, ale czujesz, że jest to Twoja pasja, z pewnością warto zainwestować zarówno w maszynę wielofunkcyjną, jak i w owerlok. Najlepiej jest postawić na sprzęt średniej klasy – taki, który da Ci przyjemność tworzenia, a jednocześnie nie nadwyręży Twojego domowego budżetu.
 2. Jaki jest poziom Twoich umiejętności? Mimo iż owerlok jest urządzeniem specjalistycznym, w rzeczywistości wcale nie jest on przeznaczony jedynie dla profesjonalnych krawców. Przeciwnie – dzięki niemu nawet osoba o niewielkim doświadczeniu łatwo poradzi sobie z zabezpieczaniem krawędzi materiału.
 3. Dla kogo planujesz szyć? Jeśli zamierzasz tworzyć głównie dla siebie, może się okazać, że maszyna wielofunkcyjna ze ściegiem owerlokowym w zupełności Ci wystarczy. Jeżeli jednak bierzesz pod uwagę możliwość, że w przyszłości zaczniesz zarabiać na swoim hobby, warto rozważyć zakup owerloku. Jego posiadanie ułatwi i przyspieszy obrębianie tkanin, a w konsekwencji sprawi, że rzeczy, jakie uszyjesz, zyskają efektowne, profesjonalne wykończenie.

Postaw na sprawdzone urządzenia

Niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz, pamiętaj, by zawsze stawiać na jakość. Jeśli szukasz solidnych, dobrze wyposażonych maszyn do użytku domowego, owerloków oraz innych akcesoriów do szycia, sprawdź naszą ofertę maszyn do szycia. Jeżeli natomiast masz dalsze pytania na temat sprzętu, jaki będzie Ci potrzebny, zadzwoń lub napisz. Chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium